Nauja apetito kontrolė


Nauja apetito kontrolė

Naujai atrasta molekulė padidina apetitą badavimo metu – ir sumažina apsivalgymo metu. Neuroną-jaudinantis baltymas pavadintas NPGL – jo funkcija išlaikyti kūną kaip visumą ar ateis šventė ar badas. Evoliucinis meistriškumas, tačiau ne pati geriausia žinia norintiems numesti svorio prieš vasarą.
Per pastaruosius dešimtmečius mūsų supratimas apie alkį išaugo, tačiau šis naujas atradimas apverčia viską aukštyn kojomis. Iki šiol mokslininkai žinojo, kad leptinas – hormonas, kuris atpalaiduojamas iš riebalinio audinio sumažina apetitą, o grelinas - tai hormonas, kurį išskiria skrandžio audiniai pakelia norą valgyti daugiau. Šie hormonai savo ruožtu aktyvuoja, priimančius neuronus smegenyse, pagumburį - organizmo energijos valdymo centrą.
Šis mokslininko atradimas įrodo, kad alkio ir energijos mechanizmai yra dar sudėtingesni nei mes manėme, o NPGL baltymas ten vaidina pagrindinį vaidmenį. Mokslininkas pirmą kartą šį baltymą pastebėjo pas vištas, nustatė, kad paukščiai užauga didesni nepriklausomai nuo raciono – įrodant kad svarbesni čia energijos metabolizmo procesai. Tuomet mokslininkas pradėjo ieškoti šios “nepagaunamos medžiagos” DNR duomenų bazėse, kad įsitikintų ar ir žinduoliai gali ją turėti. Ir jie rado – kad šis baltymas yra pas visus žinduolius – įskaitant ir žmones.
Siekiant ištirti šios medžiagos vaidmenį mokslininkas pradėjo tyrimą su pelėmis, joms taikant tris skirtingas dietas, kad įsitikintų kaip kinta NPGL kiekis. Pirma grupė pelių buvo šeriama mažo kaloringumo dieta 24 val., antroji didelio kiekio riebalų dieta 5 sav., ir trečiajai grupei buvo taikyta didelio kiekio riebalų dieta 13 savaičių. Pirmajai grupei NPGL pakilo ekstremaliai lyginant su 5 sav., didelio kiekio riebalų dieta - NPGL krito žemyn. Tolimesni tyrimai parodė, kad pelių NPGL susijęs su neuronų tinklu, kuris yra tose pačiose smegenų vietose kaip ir jau žinomi apetito kontrolės ir energijos sunaudojimo regionai.
Mokslininkas siūlo tokį veikimą, NPGL vaidina gyvybės svarbos vaidmenį šiuose procesuose – apetitą didina kai energijos lygis nukrenta žemyn ir mažina apetitą kai užfiksuojamas energijos perteklius – tuo pačiu padėdamas mums būti sveikiems ir gyviems.
NPGL lygis ekstremaliai pakilo pelių žemo kaloringumo dietos modelyje, mokslininkas mano, kad tai yra apetito aktyvatorius, oponuoja apetitą slopinančiam hormonui – leptinui. Papildant šią hipotezę buvo pastebėta, kad pelės tapo nepasotinamos po NPGL injekcijos. Įdomu, kad NPGL lygis, kuris krito pelių 5 sav., aukšto riebalų kieko dietos modelyje, vėliau grįžo į normos ribas pelėms, kurios apsirydavo 13 sav., aukšto riebalų kiekio dietos modelyje. Formuojama išvada, kad ilgai taikomos aukšto riebalų kiekio dietos veda prie leptino hormono – nejautrumo, to pasėkoje net ir NPGL esant normaliame lygyje veda prie nutukimo ir apsivalgymo.
Mokslininkas mano, kad tolimesni NPGL tyrimai reikalingi, norint suprasti prieš tai žinomus apetito mechanizmus įtraukiant šį naują „vaiką“. Tai įrodo, kiek daug dar mes nežinome apie apetitą, alkį ir energijos metabolizmus. Tačiau tikimasi, kad ši žinduolių studijos dalis pridės dar vieną dėlionės dalį.
Ką mes ir visi kiti tikrai žinome – liesėti yra sunku. Žinduolių NPGL atradimas ir tyrimai padės atsakyti į kai kuriuos klausimus ir netgi kai kam taps geru pasiteisinimu kodėl nepavyko numesti svorio.

Šaltinis https://www.alnmag.com/news/2017/05/new-appetite-control-mechanism-found...

Select any filter and click on Apply to or press ENTER see results